Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników

 

      Dofinansowanie przyznawane przez Burmistrza Nysy obejmuje pracodawców, którzy zawarli z młodocianymi, zamieszkałymi na terenie Gminy Nysa, umowę o pracę w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku      o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 145, poz. 1532 ) dotyczy to pracodawców którzy zawarli umowy:

1) po dniu 31 grudnia 2003 r., przyuczenie rozpoczęli w roku 2004 lub 2005 i w 2005 roku zakończą je zdając egzamin; w związku   z tym    przyuczenie trwa minimum 3 miesiące maksimum 22 miesięcy,

2) przed 1 stycznia 2004 roku, przyuczenie rozpoczęli z początkiem roku szkolnego 2004/2005 i w 2005 zakończą je zdając egzamin;       w związku z tym przyuczenie trwa minimum 3 miesiące, maksimum 16 miesięcy,

3) przyuczenie zakończyli w grudniu 2004 roku zaś wnioski o dofinansowanie złożyli od stycznia do marca 2005 roku; w związku z tym przyuczenie trwało minimum 3 miesiące, maksimum 12 miesięcy.

      Warunkiem przyznania ww. dofinansowania jest złożenie przez pracodawcę wniosku w terminie 3 miesięcy od ukończenia przez młodocianego pracownika nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Do wniosku należy dołączyć kopie:

1) dokumentów potwierdzających posiadanie przez pracodawcę lub osobę prowadzącą zakład w imieniu pracodawcy albo osobę zatrudnioną u pracodawcy kwalifikacji wymaganych do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych,

2) umowy o pracę z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego,

3) dyplomu, świadectwa lub zaświadczenia potwierdzającego ukończenie przez młodo-cianego pracownika nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i zdania odpowiedniego egzaminu.

     Instruktor praktycznej nauki zawodu (pracodawca, osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy, osoba zatrudniona u pracodawcy) powinien legitymować się dokumentami potwierdzającymi posiadanie kwalifikacji wymaganych do prowadzenia przygotowania zawodowego tj. potwierdzającymi posiadanie przez niego co najmniej tytułu mistrza w zawodzie w którym będzie nauczał, lub w zawodzie  wchodzącym    w zakres zawodu, którego będzie nauczać i przygotowania pedagogicznego wymaganego od nauczycieli, lub ukończonego kurs pedagog-icznego, którego program został zatwierdzony przez kuratora oświaty  i obejmował łącznie  co najmniej 70 godzin zajęć z psychologii, peda-gogiki i metodyki oraz 10 godzin praktyki metodycznej, albo ukończony przed dniem 6 stycznia 1993 r. kurs pedagogiczny uprawniający do pełnienia funkcji instruktora praktycznej nauki zawodu.

      W przypadku instruktorów nie posiadających tytułu mistrza w zawodzie wymagane są dokumenty potwierdzające posiadanie ww. przy-gotowania pedagogicznego lub kursu pedagogicznego oraz:

1) świadectwo dojrzałości technikum lub szkoły równorzędnej albo świadectwo ukończenia szkoły policealnej lub dyplom ukończenia szkoły pomaturalnej lub policealnej i tytuł zawodowy w zawodzie pokrewnym do zawodu, którego będą nauczać, oraz co najmniej trzyletni straż pracy w zawodzie, którego będą nauczać, lub

2) świadectwo dojrzałości liceum zawodowego i tytuł robotnika wykwalifikowanego lub równorzędny w zawodzie, którego będą nauczać, oraz co najmniej czteroletni staż pracy w tym zawodzie nabyty po uzyskaniu tytułu zawodowego, lub

3) świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego, liceum technicznego, technikum kształcącego w innym zawodzie niż ten, którego będą nauczać, lub średniego studium zawodowego i tytuł robotnika wykwalifikowanego lub równorzędny w zawodzie, którego będą nauczać, oraz co najmniej sześcioletni staż pracy w tym zawodzie nabyty po uzyskaniu tytułu zawodowego, lub

4) dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku (specjalności) odpowiednim dla zawodu, którego będą nauczać, oraz co najmniej trzyletni staż pracy w tym zawodzie nabyty po uzyskaniu dyplomu lub dyplom ukończenia studiów wyższych na innym kierunku (specjalności) oraz co najmniej sześcioletni staż pracy w zawodzie, którego będą nauczać.

    W przypadku umów zawartych przed terminem obowiązującym Burmistrza pracodawca ma prawo zwrócić się do Urzędu Skarbowego, najpóźniej miesiąc po zdaniu egzaminu przez młodocianego pracownika, z wnioskiem o przyznanie ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia.

            Jednocześnie przypominamy o obowiązku zgłaszania Burmistrzowi Nysy o zawarciu przez pracodawcę umowy z młodocianym pracownikiem zamieszkałym na terenie Gminy Nysa.

Druk zgłoszenia umowy zawartej z młodocianym pracownikiem

 

Informację wytworzył lub odpowiada za treść Małgorzata Zawadzka-Czapko dnia 29.09.2006
Opublikowana przez Małgorzata Zawadzka-Czapko dnia 29.09.2006. Odsłon 8715, Wersja 1drukuj
Wersja : 1 2 3 
Początek strony